Sakin Kent-Turizm İlişkisi Bağlamında Uzundere İlçesinin Değerlendirilmesi

Yazarlar

Anahtar Kelimeler:

Cittaslow- Sakin Kent- Uzundere Turizmi- Sakin Turizm

Özet

1999 yılında doğal hayatı, geleneksel değerleri ve sağlıklı yaşam tarzını Avrupa’da bir standarda kavuşturma adına İtalya’da başlatılan Cittaslow (sakin kent) hareketi zamanla birçok ülkede karşılık bulmuştur. 2020 yılı temmuz ayı itibariyle 30 farklı ülkeden 266 kent, Türkiye’de 17 ilçe, sakin kent olarak tanınmıştır. Erzurum ili Uzundere ilçesi de 2016 yılında Türkiye’nin 11. Sakin Kent’i olarak kabul edilmiştir. Uzundere, Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve sakin kent unvanına sahip tek yerleşim birimidir.

Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden olan Palandöken ve Konaklı kayak merkezleri, her geçen gün artan turist sayısı ile dikkatleri çekmektedir. Erzurum’da kış turizminde ürün çeşitliliği ve sürdürülebilirliği sağlama adına Uzundere ilçesi sahip olduğu özellikler ile önemli bir turizm destinasyonu olma ve mevcut kış turizmine ciddi katkılar sunma potansiyeline sahiptir. Sakin Kent Uzundere, kayak merkezlerine olan yakınlığının yanı sıra coğrafi, doğal, turistik ve tarihi özellikleri bakımından kış turizmini geliştirici niteliktedir.

Bu araştırmada Uzundere çalışanlarının ilçenin turizminin gelişmesini önemsediklerinin, bireysel ve kurumsal olarak bu gelişime katkıda bulunma isteklerinin yüksek düzeyde olduğunun tespiti yapılmıştır. Araştırma, Uzundere’nin kış turizminde etkin olması halinde, Erzurum ili merkezinde yoğunlaşan kış turizminin daha geniş alana yayılacağını ve çeşitli turizm alternatifleriyle bölgenin daha cazip bir turizm destinasyonu olabileceğini ortaya koymuştur.

Yayınlanmış

2020-09-14

Sayı

Bölüm

Makaleler